Adsız Alkolikler Queer Üyelerini Ağırlıyor – Ama Yeterli mi?

Bağımlılık, AA üyelerine toplantı odası kapılarının dışında kontrol etmeyi öğrettikleri tam olarak "dış meseleler" olan sınıf, ırk, cinsellik, din ve evet, cinsiyet konularında doğal olarak bağlıdır.

Bağımlılık, AA üyelerine toplantı odası kapılarının dışında kontrol etmeyi öğrettikleri tam olarak "dış meseleler" olan sınıf, ırk, cinsellik, din ve evet, cinsiyet konularında doğal olarak bağlıdır.

Her gün, Amerika'daki binlerce kilise bodrumunda, halk merkezlerinde ve kulüp binasında, birkaç saatten onlarca yıla kadar alkolsüz her şeyle övünebilen insanlar bir gün daha toplamak için bir araya geliyor. Adsız Alkolikler'in neredeyse tüm bu toplantıları, üyelerin AA Preamble adı verilen bir şeyi topluca anması, AA grubu için bir amaç beyanı ve AA'nın "birincil amacının ayık kalmak ve diğer alkoliklerin ayık kalmalarına yardımcı olmak" olduğunu hatırlatması ile başlar.

Preamble'ı ilk kez 2009'da, ilk ayıklık girişimim sırasında duydum ve o zamandan beri yüzlerce kez daha duydum. Preamble, AA programında o kadar yaygın ki, neredeyse tüm üyeler ezbere okuyabiliyor. Önsözü kısadır, beş cümleden oluşan sadece iki paragraftır. Geçen yıla kadar tam olarak 100 kelimeydi. Şimdi 98 oldu. Üç kelimenin kaybı ve bir kelimenin eklenmesi, AA programı dışındaki herkese küçük, neredeyse anlamsız görünebilir. Ancak, 80 yılı aşkın bir süre önce ortaya çıktığından beri doktrinlerinde ve antlaşmalarında çoğu düzenlemeye inatla direnen bir organizasyon için, bu dünya sarsıcıdır. Ve AA'nın değişmesini isteyenler için – hayatımızı kurtarmak için çok şey yapan programın yeni, daha kapsayıcı kültürel normlara yeterince yanıt verebilmesini umarız – AA'nın bir kalıntı veya merak değil, yaşayan, gelişen bir şey olduğunun, hala mesajı taşımanın en iyi yolunu aradığının bir işaretidir.

Preamble, 74 yıldır üyelere AA'nın "kadın ve erkeklerden oluşan bir burs olduğunu söyledi. başkalarının alkolizmden kurtulmasına yardımcı olur." İşte büyük değişiklik: "Kadın ve erkek" düşürüldü ve yerine "insanlar" getirildi. Bunun önemini zedelememesi gereken şiirsel bir basitlik var. Artık AA'nın kendi kendine inşa ettiği amaç beyanı, üyeleri erkeklere veya kadınlara, Kutu A veya Kutu B'ye, şu veya bu şekilde azaltmaz. AA, onlarca yıl boyunca her toplantıda onları dışlayan bir okumayla karşılanan, trans ve ikili olmayan bağımlılarla doludur. Artık durum böyle değil.

Preamble'daki değişikliğin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için, öncelikle AA'nın antik çağlara ne kadar kök salmış olduğunu anlamalısınız. Ben eşcinsel bir ateistim ve "odalardaki" ilk birkaç yılım büyük ölçüde nasıl uyum sağlayabileceğimi ya da uyum sağlayıp sağlayamadığımı görmek için harcandı. Kolay bir iş değil. Adsız Alkolikler'in ana metni, aslen 1939'da ünlü AA kurucusu Bill Wilson tarafından diğer kurucu üyelerin yardımıyla yazılan "Büyük Kitap"tır. Büyük Kitap'ın ilk 164 sayfası, AA programının "somunları ve cıvataları" olarak düşünülen ve öncelikle efsaneye yakın Bill W. tarafından yazılan sayfalar,sadece gramer ve anlamsal düzenlemelere tabi olarak büyük ölçüde taşta kaldı. Wilson'ın sarhoş bir ayık kalmak ve uyutmak için bir dizi ilke ve uygulama vizyonu bozulmadan kalır. Ve bu ilkelerin çoğu en iyi ihtimalle modası geçmiş, en kötü ihtimalle de modern gözlere hakaret olarak okunuyor.

See also  The State Of Harm Reduction Around The Globe

Beni en çok sıkıntıya soktuan bölümü düşün. "Biz Agnostikler", dinsizler için AA karşılama vagonu olduğumuzu iddia ediyor, ancak Tanrı'ya inanmayanları derinden küçümsüyor. Bölüm, örgütlü dini yozlaşmış veya başka bir şekilde tatsız bulanlara karşı sempati duyarak yeterince makul bir şekilde başlar. Daha sonra AA'nın eşsiz, biraz anlaşılmaz maneviyat kavramına, bir şekilde bizden "daha büyük" olan bir "anlayışımızın Tanrısı" olduğuna dair belirsiz bir duyuya doğru döner. Bunların hepsi mecazi olarak okunabilir, ki çoğu tanrısız AA üyesi bunu yapar, kendi kafamızdan çıkıp egolarımızı öldürme çağrısı olarak. Ama sona doğru sert bir dini dönüş, "Yaratıcımıza" bir baş sallama ve bir megachurch'ün Instagram akışında yersiz olmayacak bir inançla kurtarılmış bir sarhoşun kıssası var. "Biz Agnostikler"in genel mesajı şudur: Belki şimdi Tanrı'ya inanmıyorsunuz, ama ayılmak istiyorsanız inanacaksınız.

Muhtemelen daha kötüsü büyük kitabın 8. Başlığın size haber vermiş olabileceği gibi, "Eşlere" cinsiyetçi, heteronormatif saçmalıklar. günah çıkarma tarzında yazılmış "Eşlere", alkoliklerin uzun süredir acı çeken karısının hikayesini anlatmak için iddia ediyor – "Oh, nasıl ağladı!," bu tür şeyler. Söylenmeyen varsayım, alkoliklerin erkek olduğu ve AA üyeliğinin çoğunlukla erkek olduğu ve bu üyelerin düz ve kadınlarla evli olduğudur. Bu anlamda, Büyük Kitap'dan sekiz yıl sonra ve AA'nın daha yerleşik hale geldiği zamanlarda yazılan eski Preamble, hem "erkek hem de kadın" dahil edilmesinde düpedüz ilerici geliyor.

Bunların hiçbiri şaşırtıcı olmamalı. Wilson hem zamanının hem de ruhani biyografisinin ürünüydü. 1939'da kadınlar sadece 20 yıldır oy kullanıyorlardı ve evrimin öğretisi devletler tarafından hala yasaklanabilirdi. Wilson, yüksek ahlaki standartlara bağlı kalmaya ve Tanrı'ya teslim olmaya odaklanan hiyerarşik, ancak açıkça Hristiyan bir mezhep olan Oxford Grubu'nun yardımıyla şişeyi bırakmıştı. Oxford Grubu'nun birçok öğretisini Büyük Kitap'a dahil etti. AA'nın kökleri Hristiyan kökleridir ve sonuç olarak, AA edebiyatına dini bir eğilim vardır. Bazı üyeler bu konuda diğerlerinden daha mutlu. İlk temiz kalmaya çalıştığımda, uzun zamandır bir üyeye ateist olduğumu söyledim. O, noktayı tamamen kaçırarak, bunun iyi olduğunu söyledi: "İnanmanız gereken tek şey bir Tanrı olduğu ve siz O değilsiniz!"

Hem "Eşlere" hem de "Biz Agnostikler", bugün Büyük Kitap'ta değişmeden kalır, ancak onları kaldırmak veya yeniden yazmak için başarısız hareketler olmuştur. Preamble'daki değişikliğin AA'nın belki de tüm tarihinde moderniteye doğru yaptığı en büyük hamle olduğunu söylemek abartı olmaz. Nasıl oldu bu? Karmaşık bir süreci basit hale getirmek: herhangi bir AA toplantısı, seçilen temsilcileri aracılığıyla değişiklik önerebilir, daha sonra bu önerileri tüm alan delegeleri tarafından oylandıkları yıllık bir konferansa götürür. (ABD'de 93 "alanvardır. Bazı eyaletlerde bir, daha büyük eyaletlerde daha fazlası var – New York'ta dört tane var.) Anonim Alkoliklerin en temel ilkeleri hakkında büyük kararların alındığı bu Genel Hizmet Konferanslarındadır.

See also  Recovery Myths That Can Hurt You

Önsezi oylaması 2020 Konferansı'nda gerçekleşti. Bir New York bölgesi delegesi büyüleyici bir PowerPoint sunumubir araya getirdi , uygun bir şekilde "AA In A Time of Change" başlıklı, geniş prosedür adımlarını ortaya koyuyor ve ben de buradan ağlıyorum. New York, D.C ve Louisiana'daki AA grupları değişikliğin Konferansta tartışılması için bastırdı. Komitelerden biri başlangıçta öneriyi oylaarak "daha fazla bilgiye" ihtiyaç duyduklarını tespit etti. Ve bu değişimin öldüğü yer olabilir – komitede boğuldu ve gelecek yılki konferansa atandı.

Böyle olmayacaktım. Delegeye göre, "hızlı bir şekilde art arda", üyeler dört kat eylemi getirdi. Bir konferansta bir kat eylemi önerilmez – AA içinde değişikliğin yapıldığı normal "sürecin" dışındadır ve hemen oylanabilir. Bir zemin eylemine radikal bir eğilim vardır ve 2/3 çoğunluk gerektiren bir organın herhangi bir şeyi geçirmesi için, Konferans süreci deliberatif değilse hiçbir şeydir. Ama "Sanırım biz alkoliğiz", "misafirperver bir şekilde öfkeli delegeyi ve üyelerin ittiğini" belirtiyor. Ve böylece, "ruhlu" bir tartışmadan sonra, kat eylemleri geçti ve 1 Mayıs 2020'de, Adsız Alkolikler, preamble'ı ikili olmayan iyileşen alkolikleri dahil etmek için resmen oy kullandı. 2021 yılında Grapevine'de duyuruldu ve yaz ve sonbahar boyunca AA gruplarında tanıtıldı.

Konferans tartışmasının ne kadar heyecanlı olduğunu öğrenmek istedim. Genel Hizmet Konferansı'ndaki oylama tartışmaları, diğer AA üyeleri için bile halka açık değildir. Bu makaleyi yazarken, altı alan delegesine, Preamble tartışmasını hatırlamak ve oy vermek için ulaştım. Sadece bir kişi cevap verdi ve konuşmayı reddetti. Onların tereddütlerini tahmin ettim – bir örgüt olarak Anonim Alkoliklerin dini olarak en çok gözlemlenen inançlarından biri, "politika" olarak gördüğü şeye katılmayı reddetmesidir. Bu o kadar önemli ki, "AA… herhangi bir nedene [and] karşı çıkmadığı veya onaylamadığı herhangi bir tartışmaya girmek istemiyor." Ve böylece, AA ilaç, sağlık kapsamı, ilaç yasallaştırma veya doğrudan bağımlılığa değinen diğer sayısız politika tartışmasından herhangi biri konusunda hiçbir pozisyon almaz.

Ancak burası trans insanları umumi tuvaletlerden yasaklayan, çocukların spor yapması için genital muayeneleri zorunlu kılan bir ülke. Bu bağlamda, evet, Preamble'ı queer-inclusive yapmak "tartışmalara girmekti", ve öyle değilmiş gibi davranmak aptalca. Kesinlikle, özel Facebook gruplarındaki değişikliğin karşıtları, siyasi açıdan saldırdılar. "Dünya dışı varlıklar artık dışlanmış hissedecekler." "Kültürü Daha Fazla İptal Et, Politik Olarak Doğru PALAVRA." Bir üyenin gönderisinde, grubunun yeni Preamble'ı okumayı reddedeceğini açıkça belirtti. Ve tekrar tekrar, üyeler AA'nın "dış mesele" olarak adlandırdıkları konuyu ele alması konusundaki sıkıntılarını dile getirdiler.

See also  Cory Monteith Took Pain Meds For Dental Work Before Fatal Overdose

"Dış mesele" trope, AA'nın "dış meseleler hakkında hiçbir fikri olmadığını" ve bu nedenle "asla kamuoyunda tartışmalara çekilmeyeceğini" söyleyen Onuncu Geleneğin dilinden alınan programdaki eski bir meseledir. AA'nın "siyasete" girmeyi reddetmesiyle derinden bağlantılı. Buradaki gerekçe, ayıklıkla açıkça ilgili olmayan herhangi bir şeyin bağımlıları programdan soğutabileceği ve böylece aktif bağımlılıkta yanlış tutabileceğidir. Ancak eşit derecede belirgin bir nokta var – üyelerin hayatlarının günlük gerçekleriyle ilgilenmeyerek, AA uzak, naif ve duygusuz görünebilir. Ayrıca, Preamble değişikliğinde olduğu gibi, dış meselelerin yasaklanması bağnazlar tarafından silahlandırılabilir.

Bağımlılık, AA üyelerine toplantı odası kapılarının dışında kontrol etmeyi öğrettikleri tam olarak "dış meseleler" olan sınıf, ırk, cinsellik, din ve evet, cinsiyet konularında doğal olarak bağlıdır. AA öğretileri bu tartışmaları herhangi bir resmi veya kamusal ortamda caydırır ve bu nedenle, yoksulluk içinde yaşayan yeni gelenlere bunun ruhsal bir uyanışın önünde bir engel olmadığı, azınlıklara "mağduriyetlerini" aşmaları söylendiği ve eski zamanlayıcıların – genellikle onlarca yıldır ayık olan beyaz erkekler – genellikle toplantılarda alkol dışındaki herhangi bir uyuşturucudan inatla saldırdığı söylenir. Evet, uyuşturucu kullanımı bile birçok AA üyesi tarafından "dış mesele" olarak kabul ediliyor. Preamble'da olduğu gibi, dış konular kuralı, bazı üyelerin sevmediği herhangi bir gruplar arası tartışmayı hedef alacak kadar belirsizdir.

Elimden geldiğince dene, bir AA temsilcisinin bu hikayenin kaydı hakkında yorum yapmasına ikna edemedim. AA'nın Genel Hizmetler Ofisi'nde çok güzel bir çalışanla uzun uzun sohbet ettim ve bazı soruları iletmemi istedi ve alıntı yapmayı reddetti. Bu sorulara cevap yok. Şaşırmadım – geçmişte AA ve siyaset hakkında yazdım ve bazıları tarafından kendimi kamusal alandaAA üyesi olarak tanıttığım için hadım edildim. AA'da, hem özel hem de kamu kurumlarının iç kurallarından ve süreçlerinden sorumlu tutulduğu mevcut kültürel anımız ile çelişen büyük bir güneş ışığı korkusu var.

Preamble'ın değişimi, Adsız Alkolikler'de gelgitin döndüğünün bir işaretidir. Yaşlı bağımlıların yerini daha genç olanlar aldıkça, AA'nın öğretileri etrafında inşa ettiği duvar biraz daha zayıflıyor. Bir Facebook yorumcusunun dediği gibi: "Queer ve trans üyeleri tartışmaktan vazgeçin, çünkü biz buradaydık ve dahil olmadığımız zamanlarda bile ayık kaldık, hiçbir şeyi çarpıtmayın, hiçbir şey ayıklık tarihimi değiştirecek." Tam.

Thefix.com'da orijinal makaleyi görüntüleme

By The Fix

The Fix provides an extensive forum for debating relevant issues, allowing a large community the opportunity to express its experiences and opinions on all matters pertinent to addiction and recovery without bias or control from The Fix. Our stated editorial mission - and sole bias - is to destigmatize all forms of addiction and mental health matters, support recovery, and assist toward humane policies and resources.

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

It's time to take back control. Recovery IS possible and YOU deserve it! ❤️