Aile İlişkilerini İyileştirme: Nasıl Başlarım ve Ne Zaman Uzaklaşasın

İnsanlar sırf aile üyelerinden geliyor diye bir sürü kaba ya da kabul edilemez davranışa katlanmak eğilimindedirler. Sınırları tanımlayarak bu trendi boz.

İnsanlar sırf aile üyelerinden geliyor diye bir sürü kaba ya da kabul edilemez davranışa katlanmak eğilimindedirler. Sınırları tanımlayarak bu trendi boz.

Gemide aşılar ve güvenlik önlemleriyle, çoğumuz ailelerimizle temkinli bir şekilde bir araya geliyor, ertelenen doğum günü partilerini ve düğünlerini kutluyoruz. Ancak, bu planları arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla tartıştığınızda, bir eğilim fark edebilirsiniz. Çoğu insan aile toplantıları için biraz heyecana sahip olsa da, her zaman mevcut bir korku akımı da vardır. Her tatlı an için, bir aile üyesiyle garip veya rahatsız edici bir konuşma vardır – ya da daha da kötüsü, duyulmamış bir şey hissi. Bu anlar madde kullanım bozukluğu veya akıl hastalığı ile dokunulan ailelerde daha da artabilir.

Aile dinamiklerini yok sayarak, asla değişmeyeceklerini düşünerek bir döngüye girmek kolaydır. Ancak, böyle olmak zorunda değil. Olumsuz aile dinamiklerini ele almak sevdikleriniz arasındaki kalıpları değiştirebilir ve daha anlamlı bağlantılar kurabilir. İşte nasıl başlarız.

En çok ele almak istediğiniz sorunu tanımlayın.

Aile söz konusu olduğunda, muhtemelen sizi rahatsız eden birçok şey vardır. Ne yazık ki, çamaşır listesiyle gelmenin zamanı değil. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizde en büyük farkı yaratacak tek şeyi düşünün. Belki de madde kullanımınız veya iyileşmeniz hakkında yorum yapmamalarını isteyebilirsiniz. Belki de diğer aile üyeleri hakkında arkalarından konuşma döngüsünü kırmak istersiniz. Her ne olursa olsun, ilişkiye en faydalı olanı belirlemek için zaman ayırın.

Bunu aklınıza aldıktan sonra, sevdiğinizle konuşun. Çoğu durumda bire bir konuşma yapmak en iyisidir, ancak bazı ailelerde zemin dinamiği daha iyidir. Sevdiğinizi suçlamadan isteğinizi nazikçe gündeme getirin. Daha iyi bir ilişkiye doğru ilerlemek istediğinizi vurgulayın.

Kendini affettir.

Birçok kurtarma programı, telafi etme ve geçmişteki yanlışları iyileştirme ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu, iyileşmenin erken dönemlerindeyseniz, belki de ilk ayık tatilinizi yeni atlattıysanız özellikle önemli olabilir. Yine, sınırlı tutmak önemlidir. yaptığın ve ilişkilerinden gelen güveni aşındıran şeyi düşün. Bir dahaki sefere sevdiğinle birlikteyken, bu hareket için özür dile.

See also  Demi Lovato's Sober New Year's Celebration

Beklentileri olmadan telafi etmek önemlidir. Bunu varsayamazsın çünkü ilişkinin anında değişeceği için üzgün olduğunu söyledin. Sevdiğiniz kişinin size yaşattıkları acı karşılığında özür dilemasını bekleme dürtüsüne karşı koymalısınız. Unutmayın, yaptığınız kişisel işi yapmıyor olabilirler, bu yüzden telafi etmek, sevdiğiniz kişinin ideal bir şekilde yanıt verip vermediğine bakılmaksızın, size ve kendi başına fayda sağlayan bir şey olmalıdır.

Sınırlarınızı tanımlayın.

İnsanlar sırf aile üyelerinden geliyor diye bir sürü kaba ya da kabul edilemez davranışa katlanmak eğilimindedirler. Sınırları tanımlayarak bu trendi boz. Bu ailenle bir araya gelmeden önce kendi başına düşünmen gereken bir şey. Sınırınızı tanımladıktan sonra, birisi bunu ihlal ederse sonuçlarının ne olacağına karar verin. Daha sonra zor kısım geliyor: sınırı aile üyenizle iletişim kurmak ve ihlal ederlerse azminize bağlı kalmak.

Sınırların tamamen sana bağlı. Belki bu yıl içeceklerinizi sunan insanların, COVID önlemlerine farklı yaklaşımları olanların veya renk dışı yorumlar yapanların yanında olamazsınız. Sevdiklerinize bildirin ve sınırınıza saygı göstermezlerse toplantıyı terk etmeye veya başka bir şekilde yanıt vermeye hazır olun.

Ne zaman duracağımı bil.

Bazen, aile dinamikleri o kadar zehirlidir ki düzeltilemezler. Bazı insanlar için, teması kesmek veya aile üyeleriyle sınırlı temas kurmak en sağlıklı seçenektir. Bu genellikle sevdiğiniz kişinin sınırlarınızı defalarca ihlal ettiği durumdur.

Aile ayrılığının etrafında büyük bir damgalama var. Ancak öfkeden düşünülen ve yapılmayan bir ayrışma sağlıklı bir seçimdir, başarısızlık değil. Aile üyeleriniz sağlığınızı ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeye devam ederse, mesafe almak tamamen iyidir. Bu, karantina sonrası akşam yemeğini atlamak veya temassız olmak anlamına gelebilir.

Aile ilişkileri çok fazla olabilir. Aileniz olsalar bile kimsenin sağlığınızı ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeye hakkı olmadığını unutmayın. İlişkileri iyileştirmek için adımlar atmak, sınırları koymak ve muhtemelen kendinizi aileden uzaklaştırmak daha mutlu ve sağlıklı bir iyileşme sağlayabilir.

See also  Support for President Trump is Not Sober

Oceanside Malibu hakkında daha fazla bilgiyi http://oceansidemalibu.com/. Oceanside Malibu'ya (866) 738-6550 numaralı telefondan ulaşın. OceansideMalibu'yu Facebook'tabulun.

Thefix.com'da orijinal makaleyi görüntüleme

By The Fix

The Fix provides an extensive forum for debating relevant issues, allowing a large community the opportunity to express its experiences and opinions on all matters pertinent to addiction and recovery without bias or control from The Fix. Our stated editorial mission - and sole bias - is to destigmatize all forms of addiction and mental health matters, support recovery, and assist toward humane policies and resources.

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

It's time to take back control. Recovery IS possible and YOU deserve it! ❤️