Uzdrawianie relacji rodzinnych: jak zacząć i kiedy odejść

Ludzie mają tendencję do znoszenia wielu niemiłych lub niedopuszczalnych zachowań tylko dlatego, że pochodzą od członków rodziny. Pokonaj ten trend, definiując granice.

Ludzie mają tendencję do znoszenia wielu niemiłych lub niedopuszczalnych zachowań tylko dlatego, że pochodzą od członków rodziny. Pokonaj ten trend, definiując granice.

Dzięki szczepieniom na pokładzie i środkom bezpieczeństwa coraz więcej z nas ostrożnie spotyka się z naszymi rodzinami, świętując przełożone przyjęcia urodzinowe i wesela. Kiedy jednak omawiasz te plany z przyjaciółmi lub współpracownikami, możesz zauważyć trend. Chociaż większość ludzi ma pewne emocje związane ze spotkaniami rodzinnymi, istnieje również wszechobecny prąd strachu. W każdej słodkiej chwili pojawia się niezręczna lub irytująca rozmowa z członkiem rodziny – lub, co gorsza, poczucie rzeczy, które nie zostały powiedziane. Te chwile mogą być wzmocnione w rodzinach, które są dotknięte zaburzeniami związanymi z używaniem substancji lub chorobą psychiczną.

Łatwo jest wpaść w cykl ignorowania dynamiki rodziny, myśląc, że nigdy się nie zmieni. Jednak nie musi tak być. Zajęcie się negatywną dynamiką rodziny może zmienić wzorce wśród twoich bliskich i stworzyć bardziej znaczące połączenia. Oto jak zacząć.

Zidentyfikuj problem, który najbardziej chcesz rozwiązać.

Jeśli chodzi o rodzinę, prawdopodobnie jest wiele rzeczy, które Cię denerwują. Niestety, to nie jest czas, aby przyjść z listą prania. Pomyśl o jednej rzeczy, która zrobiłaby największą różnicę w twoich relacjach z najbliższymi. Może chcesz poprosić ich, aby nie komentowali używania substancji lub powrotu do zdrowia. Być może chciałbyś przerwać cykl mówienia o innych członkach rodziny za ich plecami. Cokolwiek to może być, poświęć trochę czasu, aby określić, co byłoby najbardziej korzystne dla związku.

Kiedy już to zrobisz, porozmawiaj z ukochaną osobą. W większości przypadków najlepiej jest prowadzić rozmowę w cztery oczy, ale w niektórych rodzinach lepsza jest dynamika gruntu. Podnieś swoją prośbę delikatnie, bez obwiniania ukochanej osoby. Podkreśl, że chcesz przejść do lepszego związku.

See also  "The 13th Step": Inside AA's Subculture Of Sexual Predation

Wynagrodzić.

Wiele programów naprawczych podkreśla potrzebę naprawienia i uzdrowienia przeszłych krzywd. Może to być szczególnie ważne, jeśli jesteś na wczesnym etapie rekonwalescencji, być może właśnie przeszedłeś przez pierwsze trzeźwe wakacje. Ponownie, ważne jest, aby zachować go w ograniczonym zakresie. Pomyśl o tym, co zrobiłeś, co podważyło zaufanie z twoich związków. Następnym razem, gdy będziesz razem z ukochaną osobą, przeproś za to działanie.

Ważne jest, aby zadośćuczynić bez oczekiwań. Nie możesz tego zakładać, ponieważ powiedziałeś przepraszam, twój związek natychmiast się zmieni. Musisz oprzeć się pokusie oczekiwania, że twoja ukochana osoba przeprosi w zamian za krzywdę, którą ci wyrządziła. Pamiętaj, że mogą nie wykonywać tej samej osobistej pracy, którą wykonujesz, więc zadośćuczynienie powinno być czymś, co samo w sobie przynosi ci korzyści, niezależnie od tego, czy twoja ukochana osoba reaguje w idealny sposób.

Określ swoje granice.

Ludzie mają tendencję do znoszenia wielu niemiłych lub niedopuszczalnych zachowań tylko dlatego, że pochodzą od członków rodziny. Pokonaj ten trend, definiując granice. Jest to coś, o czym musisz pomyśleć na własną rękę, zanim spotkasz się z rodziną. Po zdefiniowaniu granicy zdecyduj, jakie będą konsekwencje, jeśli ktoś ją naruszy. Następnie przychodzi trudna część: komunikowanie granicy z członkiem rodziny i trzymanie się swojej determinacji, jeśli ją naruszy.

Twoje granice zależą wyłącznie od Ciebie. Być może w tym roku nie możesz być w pobliżu ludzi, którzy oferują twoje napoje, tych, którzy mają różne podejście do środków ostrożności COVID lub tych, którzy robią niekolorowe komentarze. Poinformuj o tym swoich bliskich i przygotuj się na opuszczenie zgromadzenia lub w inny sposób zareaguj, jeśli nie szanują twoich granic.

Wiedz, kiedy przestać.

Czasami dynamika rodziny jest tak toksyczna, że nie można jej naprawić. Dla niektórych osób odcięcie kontaktu lub ograniczony kontakt z członkami rodziny jest najzdrowszą opcją. Dzieje się tak najczęściej, gdy ukochana osoba wielokrotnie naruszała twoje granice.

See also  Club Drug Ketamine Nears FDA Approval for Depression Treatment

Istnieje ogromne piętno wokół wyobcowania rodzinnego. Ale wyobcowanie, które jest przemyślane, a nie zrobione z gniewu, jest zdrowym wyborem, a nie porażką. Jeśli członkowie Twojej rodziny nadal wpływają negatywnie na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie, całkowicie w porządku jest zdystansować się. Może to oznaczać pominięcie kolacji po kwarantannie lub brak kontaktu.

Relacje rodzinne mogą być bardzo duże. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa negatywnie wpływać na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie, nawet jeśli jest Twoją rodziną. Podjęcie kroków w celu uzdrowienia relacji, ustanowienie granic i ewentualnie zdystansowanie się od rodziny może sprawić, że powrót do zdrowia będzie szczęśliwszy i zdrowszy.

Dowiedz się więcej o Oceanside Malibu w http://oceansidemalibu.com/. Skontaktuj się z Oceanside Malibu telefonicznie pod numerem (866) 738-6550. Znajdź Oceanside Malibu na Facebooku.

Zobacz oryginalny artykuł na thefix.com

By The Fix

The Fix provides an extensive forum for debating relevant issues, allowing a large community the opportunity to express its experiences and opinions on all matters pertinent to addiction and recovery without bias or control from The Fix. Our stated editorial mission - and sole bias - is to destigmatize all forms of addiction and mental health matters, support recovery, and assist toward humane policies and resources.

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

It's time to take back control. Recovery IS possible and YOU deserve it! ❤️