Her Zaman Açık Bir Dünyada Odaklanma ve Konsantrasyon Bulma

Cihazlarımızdan gelen kesintiler bizi çevrelediğinde gerçek odaklanma ve konsantrasyon elde etmek imkansızdır. İşte bazı verimlilik ipuçları.

Her Zaman Açık Bir Dünyada Odaklanma ve Konsantrasyon Bulma

Akıllı telefonun hakim olduğu dünyamızda odaklanma ve konsantrasyon içeren görevler için zaman bulmak giderek zorlaşmak. Dijital cihazlarımıza aşırı bağlılığımız , FOMO'muz ve evden çalışmaya daha fazla önem vermemiz, önemli bir şeye odaklanırken dikkat dağıtıcı olmayan zaman bloklarını oymamız neredeyse imkansız hissettiriyor.

Odaklanmak için zamanın 'bloklarını' oluşturun

Ve bu blokları oymak, odağımızı ve konsantrasyonumuzu geliştirmek için ilk adım olarak yapmamız gereken şeydir. Pomodoro Tekniği , aynı anda bir göreve odaklanmanıza yardımcı olacak beş basit adıma sahip bir çalışma yoludur ve bir mola ile katı bir zaman sınırı belirlediğiniz için, bunu verimli ve tükenmiş ve sonunda tükenmiş hissetmeden yapmanızı sağlar.

Her Zaman Açık Bir Dünyada Odaklanma ve Konsantrasyon Bulma 1
Pomodoro Tekniği odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmaya başlamak için harika bir yerdir

Pomodoro Tekniğine 5 Adım

  1. İlk görevinizi seçin.
  2. Bir zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın.
  3. Görev üzerinde 25 dakika çalışın.
  4. Zamanlayıcı çaldığında, esnemek, dolaşmak veya biraz temiz hava almak için 5-10 dakikalık bir mola verin.
  5. Daha fazla göreviniz varsa, adımları yineleyin, ancak dört görevi tamamladıktan sonra daha uzun bir 20-30 dakikalık bir mola verin.

Teknik, gelişmiş odaklanma ve konsantrasyonun, artan üretkenliğin ve yaratıcılığın kilidini açmanın gizli anahtarı olduğuna yemin eden sadık taraftarlar arasında inanılmaz derecede popülerdir. Bununla birlikte, çalışmasını sağlamanın anahtarı sadece zaman bloklarını kendileri oluşturmakta değil, aynı zamanda her blokta çalışırken tamamen odaklanabileceğinizden emin olmakta yatabilirim.

Çalışırken Bildirimlerle Aranıza Mesafe

Akıllı telefonunuzu almaya ve kontrol etmeye devam ederken tekniği uygulamaya çalışırsanız, kendiniz için oluşturduğunuz özel odak süresi aşınmıştır. Odaklanırken kendinizi akıllı telefonunuzdan ayırmak, avantajlardan yararlanmak için gereklidir.

Çalışmalar, bilişsel olarak zorlu bir şeye odaklanmaya çalışırken akıllı telefonumuzun varlığının IQ'muzu azaltabileceğini göstermiştir. Başka bir deyişle, akıllı telefonumuzu görmek bizi daha aptal yapabilir. Bunun nedeni, elbette dopamin yaratan bildirimlerin (sosyal medyadan, mesajlaşma uygulamalarından ve diğer iletişim biçimlerinden) beklentisinin umutsuzca dikkatimizi dağıtmasıdır. Bilinçli olarak telefonumuzu görmezden geldiğimizi düşünsek bile, bilinçaltımız aldığımızda beynimizin alacağı ödemeyi düşünüyor.

Bu nedenle, akıllı telefonunuzu başka bir odaya koyun (aynı çalışmalar, görüşümüze göre gizlenmiş olsa bile, ancak aynı odada, odağımızı ve konsantrasyonumuzu hala etkileyebileceğini göstermektedir) ve neyin önemli olduğuna odaklanmak için biraz zaman ayırın. İmkansız veya pratik olmayan olarak reddetmeden önce sadece bir 25 dakikalık bir süre deneyin ve ne kadar iş yaptığınızı görün.

Her Zaman Açık Bir Dünyada Odaklanma ve Konsantrasyon Bulma 2Her Zaman Açık Bir Dünyada Odaklanma ve Konsantrasyon Bulma 2

Çalışma alışkanlıklarınızı, odaklanmanızı ve üretkenliğinizi nasıl geliştirebileceğiniz ve hayatımızı değiştiren kötü dijital alışkanlıklarla nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında daha fazla şey için yeni kitabımızın bir kopyasını alın: Beynimde Çok Fazla Sekme Açık. Buradan sipariş edilebilir.

Orijinal makaleyi itstimetologoff.com

Published

By It's Time to Log Off

Time To Log Off was founded in 2014 by digital entrepreneur, tech ethicist, and author Tanya Goodin. Tanya was inspired to set-up Time To Log Off after over 20 years working exclusively in the online world. She is an award-winning digital entrepreneur: twice a finalist for the Entrepreneur of the Year award, and for the Blackberry Outstanding Women in Technology award.

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds

It's time to take back control. Recovery IS possible and YOU deserve it! ❤️